انواع پل ها

با استفاده از درمان پل می توان فضاهای خالی بین دندانی را بست.

فضاهای خالی بین دندانی که بر اثر از دست رفتن دندان های طبیعی ایجاد شده اند مشکلات زیادی را برای جویدن غذا ایجاد می کنند . همچنین این فضاها زیبایی لبخند و چهره افراد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند بر زندگی فردی و اجتماعی افراد تأثیر منفی داشته باشد.

با استفاده از پروتزهای ثابت دندانی (پل) می توان این فضاهای خالی را بسته و کارایی و زیبایی دندان های فرد را اعاده کرد.
پروتز های ثابت می توانند بر پایه دندان های طبیعی فرد یا بر پایه ایمپلنت های کاشته شده قرار بگیرند و در هر دو حالت زیبایی بسزایی داشته باشند.
در کلینیک دندانپزشکی فرا با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا پروتزهای ثابت در آلیاژ های خاص و همرنگ دندان های طبیعی فرد با دوام و زیبا ساخته می شوند.

traditionalbridge-vs-implant-800x300

پروتزهای ثابت می توانند بر پایه دندان های طبیعی یا بر پایه ایملنت های کاشته شده در استخوان فک ، قرار بگیرند.

پل یا پروتز ثابت چیست ؟

پروتز ثابت در حقیقت پلی بین ۲ یا چند دندان با فضای خالی جهت بستن و پر کردن آن فضاست.

کاربردهای پل دندان چیست ؟

  • دندان های شکسته و لب پر
  • پل با بستن فضای خالی امکان جویدن کامل را فراهم می کند.
  • زیباتر شدن لبخند را به همراه دارد
  • جوان تر به نظر رسیدن چهره
  • مانع از جابه جا شدن دندان های مجاور و مقابل
  • سلامت بهتر دهان و دندان ها
  • امکان صحبت کردن به صورت نرمال

پل دندانی جهت پر کردن فضای خالی بین دو دندان و یا دو ایمپلنت قرار داده می شود و از آن ها به عنوان پایه های پل استفاده می کند . طول عمر پل های دندانی به استحکام پایه ها بستگی دارد و چون معمولا استحکام ایمپلنت ها بیشتر از دندان های طبیعی است ، طول عمر پل های دندانی که روی ایمپلنت قرار می گیرند بیشتر است.پب های دندانی می توانند از نوع زیر کونیا و یا پی.اف.ام باشند.

پل هایی که بر پایه های ایمپلنت قرار داده می شوند از استحکام بسزایی برخوردار هستند.

 

نحوه ی قرار دادن پل های دندانی بر پایه دندان طبیعی چگونه است ؟

بعد از تائید طرح درمان توسط دندانپزشک ، دندان های مورد نظر جهت به کارگیری در پایه پل های دندانی ، مورد تراش قرار می گیرند تا فضای کافی برای ساختن روکش های متصل به هم ایجاد شود.

 

میزان تراش بسته به نوع پل می باشد و در بسیاری از موارد نیاز به تراش بسیار سطحی و در حد ۰٫۵ میلیمتر است . در مواردی که فضای کافی برای ساختن روکش وجود نداشته باشد ، دندانپزشک شما جهت پیشگیری از بروز مشکلات عصب برای پایه های پل ، ممکن است به شما پیشنهاد عصب کشی پایه دندان را ارائه دهد.

 

پس از آماده سازی پایه ها ، قالب های دقیقی از آن ها توسط دندانپزشک تهیه و رنگ مورد نظر انتخاب می شود تا پل دندانی مورد نظر در لابراتور ساخته شود . سپس دندانپزشک پایه ها را با مواد ترمیمی موقتی روکش می کند تا زمانی که پل دندانی آماده می شود.

 

در مرحله بعد این پل موقت برداشته و با پل دندانی بسیار زیبا و طبیعی که توسط تکنسین های مجرب و هنرمند ساخته شده است جایگزین می شود.

 

نحوه قرار دادن پل های دندانی بر پایه های ایمپلنت چگونه است ؟

تفاوت این نوع از طرح درمان ، مربرط به دوره قرار دادن پایه های ایمپلنت در استخوان فک می باشد . ابتدا طی یک جراحی کوچک پایه های تیتانیوم ایمپلنت در فک بیمار کاشت می شوند .پس از گذشت ۳ الی ۶ ماه این پایه ها به استخوان فک بیمار جوش می خورند و استحکام پیدا می کنند . سپس می توان جهت قالب گیری پل اقدام نمود . اگرچه طول این درمان نسبت به پل هایی که بر پایه دندان های طبیعی قرار می گیرند بیشتر است ، اما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و طول عمر بیشتری نیز دارد.

در صورتی که مایل هستید از نوع بیشتری از پل های دندانی اطلاع کسب نمائید با کلینیک دندانپزشکی فرا تماس حاصل نمایید.

موارد مرتبط

کلینیک فرا

تهران ، تجریش

خیابان فنا خسرو ، پلاک ۲۵

شنبه تا چهارشنبه : ۱۰ صبح تا ۶ عصر

فرا کلینیک در شبکه های اجتماعی 

فرا کلینیک در شبکه های اجتماعی